5 mitów dotyczących szukania pracy

Ludzie lubią wymyślać powody, dla których nie znajdziesz dobrej pracy. Robią to, by mieć usprawiedliwienie dlaczego im się nie udało. Nie słuchaj ich. W każdej pracy najważniejsze jest przynoszenie pracodawcy dochodu. Jeśli pracodawca zarobi, to i ty zarobisz.

W niniejszym artykule rozprawimy się z najpopularniejszymi mitami dotyczącymi szukania pracy.

 1. Nie ma pracy dla ludzi mojego pokroju

  Ile razy już to słyszałeś? A może sam tak myślisz? Nic bardziej mylnego! Tak naprawdę odpowiednia praca znajdzie się dla każdego. Wystarczy tylko aktywnie szukać i nie rezygnować po kilku nieudanych próbach. Jeśli nie możesz znaleźć dla siebie właściwego stanowiska, istnieje też inne rozwiązanie - założenie własnej firmy. W określeniu branży mogą pomóc ci doradcy zawodowi. A jeśli brakuje Ci środków pieniężnych, na bieżąco obserwuj informacje o dotacjach w swoim rejonie.

 2. Nie mam wykształcenia, więc nie znajdę pracy

  Prawda jest taka, że doświadczenie dla pracodawcy ma dużo większe znaczenie niż wykształcenie, które nie uczy nas praktyki. Jeśli nie skończyłeś studiów, ale pracowałeś już w danej branży, masz większe szansę na dostanie się na aplikowane stanowisko niż osoby z wykształceniem. Nie musisz też mieć odbytego stażu w innej firmie.

  Pracodawca doceni też kurs angielskiego czy kurs kosmetologii w Twoim CV. Ważne, by było to coś, gdzie wykazałeś się swoimi umiejętnościami. Jeśli starasz się o pracę w sklepie rowerowym, pokaż że Cię to kręci. Jeśli prowadzisz na ten temat bloga, napisz o tym w CV.

 3. Nie mam znajomości, a bez znajomości nie ma dobrej pracy

  Oczywisty jest fakt, że najłatwiej dostać pracę po znajomości. Jednak sam zobacz jak wiele ofert umieszczanych jest na stronach internetowych, gazetach czy tablicach informacyjnych. Ludzie, którzy dodają te ogłoszenia, nie zatrudniają znajomych. Ponadto nie dzieje się też tak w przypadku stanowiska, które wymaga specjalnych umiejętności. Ucz się i śledź aktualności, a z łatwością przyjdzie Ci udowodnić, że to Ty jesteś kandydatem na to stanowisko!

 4. Nie muszę przykładać się do pisania CV

  To jeden z błędów, który jest popełniany coraz częściej. Powszechne staje się pisanie CV na szybko, ze skupieniem uwagi na wypisaniu poszczególnych lat nauki. Pracodawcy są znużeni czytaniem takich informacji. Pisząc CV pomyśl o szerszym rozwinięciu każdej pozycji, nie wypisuj błahych cech, pisz o konkretach. Przejrzyste i czytelne CV nie tylko ułatwi rekrutację, ale też uczyni z Ciebie osobę profesjonalną, której zależy na dobrym zaprezentowaniu się z każdej strony.
 5. Im więcej umiejętności wpiszę w CV, tym łatwiej znajdę pracę

  Być może to prawda, jednak jest pewien haczyk. Jeśli podczas rekrutacji pracodawca zorientuje się, że możesz kłamać w CV to jesteś skreślony. Nikt nie chce w swoim gronie zakłamanych ludzi. Jak tu takiemu pracownikowi ufać i powierzać własne interesy?

  Jeśli Twoje kłamstwa nie zostaną wykryte w czasie rekrutacji to możesz mieć pewność, że wcześniej czy później i tak ujrzą światło dzienne - w praniu. Konsekwencje mogą być różne: natychmiastowe zerwanie umowy przez brak kompetencji, dużo stresu i niemiła sytuacja w firmie lub po prostu bycie pierwszym w kolejce do zwolnienia.

  Nie warto ryzykować. Jeśli widzisz w ofertach pracy wymogi, których nie spełniasz to popracuj nad nimi. Przeczytaj kilka książek, popróbuj rozwiązać takie problemy w domowych warunkach i pokaż przyszłemu pracodawcy, że chcesz się rozwijać, pomagać i razem z nim budować biznes. Masz duże szanse, że zostaniesz przyjęty i douczony do zawodu.