8 skutecznych rad na zwiększenie motywacji

Motywacja ma duży wpływ na to czy pracę wykonujemy z pasją i zaangażowaniem. Im większą motywację posiadasz, tym lepsze efekty swojej pracy uzyskujesz. Motywacja to coś, co Cię napędza, budzi Twoje zainteresowanie i sprawia, że praca daje Ci dużo przyjemności.

Zanim więc zabierzesz się za realizowanie celów, pomyśl czy to opłacalne i czy po dłuższym czasie nie zwątpisz w ten cel. Przeprowadź analizę SWOT, daj sobie kilka dni na myślenie, zwłaszcza jeśli cel jest długoterminowy. Analiza SWOT ma na celu pokazanie rzetelnego obrazu danej sytuacji. Jej wynik będzie rzetelny tylko jeśli szczerze opiszesz słabe i mocne strony, a także szanse i zagrożenia. Jeśli wyniki analizy zdecydują, że przedsięwzięcie, którego chcesz się podjąć jest opłacalne, możesz przejść do ćwiczeń nad poprawą swojej motywacji. Zacznij od jej określenia.

Zmierz swoją motywację

Żeby zacząć pracę nad zwiększeniem motywacji i z chęcią podchodzić do czekających Cię obowiązków, wypadałoby wiedzieć czy Ci to w ogóle potrzebne. Aby to sprawdzić, rozwiąż test mierzący motywację osiągnięć. Kiedy już znasz wyniki, spróbuj popracować nad swoimi słabymi stronami.

Jak motywować się do pracy?

 1. Trzymaj się zasady, że to co zapisane na kartce zobowiązuje

  Zapisz dokładny plan, uwzględniając wszystkie swoje cele. Muszą to być konkretne postanowienia np. przeczytam co najmniej 3 książki, które pomogą mi w rozwoju osobistym, a nie: muszę więcej czytać. Konkretne określenie ilości zobowiązuje Cię do wykonania danych zadań i z czystym sumieniem możesz zaznaczyć, że je spełniłeś. Są to rzeczy, które łatwo zweryfikować i przez to przynoszą lepsze efekty. Jeśli określenie ilości nie jest dla Ciebie wystarczające, dopisz do poszczególnych zadań czas. Dla przykładu możesz zapisać zdanie: Poświęcę co najmniej 1 godzinę na czytanie książki lub szukanie pracy. Na koniec powieś kartkę przy biurku, tak by zawsze ją widzieć i nie zapominać o celach.

 2. Ważna jest inspiracja

  Znajdź coś, co codziennie będzie inspirować Cię do działania. Czytaj jak najwięcej na dany temat, poszerzaj swoją wiedzę i wykorzystuj ją do działania. Chcesz dużo zarabiać i mieć stanowisko kierownicze? Poszukaj zdjęcia w sieci, które to przedstawiają, wydrukuj i powieś na lodówce, ustaw na tapetę w komputerze, patrz na nie codziennie, by obudzić w sobie motywację. Działo to tak samo, jak zamiar zrzucenia kilku kilogramów. Wówczas powinieneś oglądać programy budzące chęć do działania, przemiany innych osób i efekty tj. jędrne ciało czy smukła sylwetka.

 3. Małymi krokami do przodu

  Podziel swój cel na mniejsze zadania i wykonuj je po kolei. Nie stawiaj sobie od razu wielkiego wyzwania, bo wówczas szybko możesz się rozczarować i zniechęcić do dalszych prób. Wykonuj więc wszystko etapami, a wtedy Twoja praca będzie dokładniejsza i bardziej motywująca.

 4. Nie zapomnij o systemie nagród

  Nagradzaj się za małe i większe osiągnięcia. Nic tak nie motywuje jak realna nagroda. Nawet jeśli szkoda ci w danej chwili pieniędzy na zabawę, zrób to i skorzystaj z nagrody. To inwestycja. Będziesz pamiętał o tym, że praca, w którą włożysz wiele wysiłku, poza efektami, przyniesie Ci czas na chwilę przyjemności i relaksu.

 5. Nigdy się nie poddawaj

  Pamiętaj że cierpliwość to klucz do sukcesu i monotonne powtarzanie lub wykonywanie danej czynności uczyni z Ciebie eksperta w tym co robisz. Mądrze więc wybieraj zadania do wykonywania, by nie stać się ekspertem od mało wartościowych rzeczy. Pamiętaj, by nie rezygnować jeśli coś nie uda Ci się za pierwszym razem. Pomyśl o tym, że podjęcie drugiej próby daje Ci możliwość uzyskania większej wprawy w tym co robisz. W dodatku nauczy Cię to unikać tych samych błędów.

 6. Notuj swoje efekty!

  Stosuj metodę GTD. Prowadź notes (najlepiej papierowy!), w którym codziennie będziesz notował postęp swojej pracy i mógł rozliczać się przed samym sobą z osiągniętych efektów.

  Metoda GTD pomoże Ci w zarządzaniu różnymi zadaniami, a także w ich porządkowaniu. Ułatwi Ci pracę, a także uwolni Twój umysł od ciągłego myślenia o obowiązkach i celach, które na Ciebie czekają.

 7. Pamiętaj o aktywności fizycznej i odpoczynku

  Znajdź coś, co da Ci dodatkową energię. Dobrym na to sposobem jest sport, który da Ci siłę i przypływ endorfiny. Będziesz myślał trzeźwo i szybciej rozwiązywał czekające na Ciebie zadania. Pamiętaj także o czasie na odpoczynek. Relaksacja w naszym życiu jest bardzo ważna, więc przynajmniej jeden dzień w tygodniu poświęć na regenerację i odpoczynek. Włącz do swoich zadań na każdy dzień 15-minutową drzemkę lub spraw sobie gorącą kąpiel.

  W ramach nagrody za cieżką pracę, pobiegaj po lasie, wybierz się na trekking w góry czy popływaj w basenie. Zapomnij o problemach i stresie, a kolejnego dnia będziesz dużo bardziej zmotywowany do działania.

 8. Mów innym o Twoich postępach

  Jeśli na bieżąco będziesz informował znajomych i bliskie Ci osoby o swoich osiągnięciach i planach, Twoja motywacja wzrośnie. Wynika to z tego, że musisz się spowiadać nie tylko przed samym sobą, ale także tłumaczyć się innym. Jeśli powiesz komuś, że planujesz zapisać się na kurs języka angielskiego to wstyd będzie Ci przyznać, że kolejny raz się to nie udało.

Kiedy już wiesz jak zwiększyć swoją motywację, bierz się do roboty! Nie odkładaj tego na potem, najlepszy czas do działania jest teraz.