Jak wygląda rozmowa kwalifikacyjna?

Celem rozmowy kwalifikacyjnej jest sprawdzenie przez pracodawcę umiejętności i bliższe poznanie możliwości czy też zainteresowań umieszczonych w CV.

Wobec tego musisz się dobrze przygotować na pytania z tym związane. Pomocny przy tym jest plan rozmowy. Powinieneś uwzględnić w nim pytania do pracodawcy, takie jak na przykład: jakie są warunki? Jaki jest czas pracy i preferowane godziny pracy? Jakie są wymagania? Jaki jest zakres obowiązków? Jak i pytania, które są najczęściej zadawane przez pracodawców, mianowicie: Dlaczego wybrałeś właśnie tą firmę? Jakie masz doświadczenia zawodowe? W jakich firmach pracowałeś wcześniej? Co potrafisz robić?

Pamiętaj o tym, że pierwsze wrażenie jest bardzo ważne. Zadbaj więc o swój wygląd zewnętrzny i ubierz się schludnie. W większości przypadków najlepszy i najbezpieczniejszy jest strój biznesowy. Panie powinny założyć bluzkę lub koszulę w stonowanych kolorach, najlepiej białą, do tego spodnie lub spódnice. Jeśli chodzi o Panów, jest to garnitur.

Nie możesz założyć stroju, który będzie odciągał uwagę pracodawcy, a więc np. prześwitująca koszula, bogato zdobione stroje, buty odkrywające palce. Panie muszą pamiętać też o delikatnym makijażu i prostej biżuterii.

Na rozmowę kwalifikacyjną musisz przyjść będąc przygotowanym. Dowiedz się jak najwięcej o stanowisku pracy na które aplikujesz. Powinieneś potrafić odpowiedzieć na każde pytanie związane z Twoim wcześniejszym życiem zawodowym i Twoimi kwalifikacjami.

Jedną z ważniejszych, a raczej najważniejszą rzeczą, jest przyjście na spotkanie punktualnie. Spraw wrażenie osoby solidnej.

Skup się na swoich mocnych stronach, ale też ich nie wyolbrzymiaj, szczerość jest ceniona.

Jakich pytań oczekiwać?

W pierwszej kolejności pracodawcy najczęściej pytają o umiejętności (pytania wyżej wymienione). Następnie możesz zostać spytany o Twoje wykształcenie czy znajomość języków obcych, o osiągnięcia życiowe, zainteresowania i plany na przyszłość. Na końcu mogą pojawić się pytania o oczekiwania wobec pracy i pracodawcy. Zadbaj więc o dobrze przygotowanie, by sprawnie odpowiadać na pytania i sprawić wrażenie osoby zdecydowanej.

Schludny wygląd to pierwszy krok po lepszą pracę. Pamiętaj: jak cię widzą, tak cię piszą.

Kilka dodatkowych porad

Uśmiechaj się, uważnie słuchaj, układaj logiczne wypowiedzi, zadawaj pytania, pamiętaj o swoich celach, nie zapomnij podziękować za rozmowę.

Nie powtarzaj życiorysu, unikaj chaotycznych wypowiedzi, nie kłam, nie mów o swoich wadach, nie krytykuj innych, nie przerywaj rozmówcy.

No i najważniejsze: miej faktyczną wiedzę i predyspozycje do stanowiska, o które walczysz. Nie wysyłaj CV do wszystkich możliwych firm, nie chodź na każdą możliwą rozmowę, oszczędzaj swój czas i podejmuj przemyślane decyzje. Wybierając pracę niezgodną z Twoimi zainteresowaniami, szybko odczujesz negatywne skutki takiej decyzji.